top of page

NÁČINÍ

Kompletní průvodce výběrem náčiní pro moderní gymnastiku.

Základní informace o gymnastickém náčiní Sasaki, Pastorelli, Chacott, Venturelli
  • Kdy a jaké náčiní moderní gymnastka potřebuje?

  • Jak vybrat vhodnou velikost?

  • Kolik stojí náčiní  pro moderní gymnastiku?

gymnastická obruč
gymnastické švihadlo
gymnastické kužele
gymnastický míč
gymnastická stuha
gymnastka a trenérka moderní gymnastiky Kateřina Kodlová Kocová se stuhou
Jak vybrat gymnastickou obruč
Obruč na moderní gymnastiku

Dnešní obruče se vyrábějí převážně z odolného plastu, který dokáže uchovávat a navracet svůj tvar. Obruče na moderní gymnastiku jsou totiž pružnější než obyčejné. Prodávají se nejčastěji v základní bílé barvě a dekorují se ozdobnými páskami.

Gymnastky začínají závodit s obručí ve věku 6-7 let.

Vhodnou velikost obruče vybíráme podle gymnastky. Seniorské obruče mají vnitřní průměr 80-90 cm, juniorské 70-90 cm a pro menší gymnastky můžeme volit dle výšky gymnastky. Pro pohodlnou manipulaci by obruč měla dosahovat přibližně ke kyčelní kosti. Dají se pořídit obruče již od 60 cm.

 

Minimální hmotnost obruče pro juniorky a seniorky je 300g. Mladší gymnastky mohou používat obruč od hmotnosti 225g.

 

Cena obručí na moderní gymnastiku se pohybuje průměrně v rozmezí 400-600 Kč.

Vhodné gymnastické švihadlo

Švihadla se prodávají ve standardizované délce 3 metry, po koupi se proto zkracují dle potřeby gymnastky. V současnosti se používají švihadla ze syntetických materiálů.

Se švihadlem dívky závodí od věku 6-7 let.

Délka švihadla se měří následovně: Gymnastka se postaví oběma chodidly doprostřed švihadla, poté oba konce švihadla napne směrem k ramenům. Vytvoří se jednoduchý uzlík ve výšce podpaží dívky. Je vhodné, aby si gymnastka před finálním zkrácením vyzkoušela přes švihadlo s držením za uzlíky zaskákat, zda jí vyhovuje jeho délka. Přečnívající  konce odstřihneme a zatavíme.

 

Cena švihadel na moderní gymnastiku se pohybuje průměrně v rozmezí 400-1000 Kč. Vícebarevná švihadla se pohybují na horní  hranici.

Švihadlo na moderní gymnastiku
Jak vybrat gymnastické kužele na moderní gymnastiku
Kužele na moderní gymnastiku

Moderní kužele se prodávají gumové, plastové nebo v kombinaci těchto dvou materiálů. Je vhodné pořídit gymnastce spojovatelné kužele, které rozšíří možnosti jejich použití během sestav. Kužele je možné rovněž ozdobit dekorativními páskami.

S kuželi vystupují gymnastky přibližně od 9-10 let.

Rozměr kuželí se určuje podle délky natažené ruky gymnastky. Pokud kuličku chytne doprostřed dlaně, kuželka by měla končit mezi loktem a podpažím. Dívce by se tak měly pohodlně dělat tzv. mlýnky. Závodní kužele musí mít váhu nejméně 2 x 150g o délce 40-45 cm. Pro menší nezávodící gymnastky je možné pořídit kužele od délky 36cm a váhy 110g. 

 

Cena kuželí na moderní gymnastiku se pohybuje průměrně v rozmezí 500-2000 Kč. 

Jak si vybrat míč na moderní gymnastiku

Profesionální míče na moderní gymnastiku se vyrábí z kvalitní gumy a jsou správně vyvážené. Často bývají pokryté speciální vrstvou, díky které míč lépe přilne k ruce.

S míčem dívky závodí od 9-10 let.

Závodní míč má průměr 18-20 cm a váhu 400g. Začínající gymnastky mohou při seznamování s náčiním kvůli lepšímu úchopu a manipulaci používat míče od průměru 16cm a váhy 320g. Gymnastce by se měla podařit pohodlně udělat tzv. osmička s míčem.

K nafukování se používají speciální pumpy se zaoblenou jehlou od stejného výrobce, aby se nepoškodil citlivý ventil míče. Jehla se vkládá do ventilu pod pravým úhlem.

 

Cena míčů na moderní gymnastiku se pohybuje průměrně v rozmezí 400-2500 Kč. Na horní cenové hranici se pohybují míče se speciálními vizuálními efekty (např. třpytem).

Míč na moderní gymnastiku
Výběr vhodné stuhy na moderní gymnastiku
Stuha pro moderní gymnastiku

Náčiní stuha se skládá ze tří částí - tyčky, úchytu a stuhy. Nejvhodnější materiál na stuhu je satén nebo umělé hedvábí.  

Závodní stuhy mají 5-6 metrů. Pro tuto délku se používají tyčky o velikosti 57-60cm. Nezávodící gymnastky do 8 let mohou při nácviku používat stuhu dlouhou 4m a tyčku 50-54cm. Obě části jsou spojeny karabinkou nebo poutkem.

Stuha je do závodního programu gymnastky zařazována kvůli náročnosti manipulace jako poslední, nejdříve od 10 let.

 

Stuhu je vhodné přenášet a uchovávat ve speciálním navijáku na stuhu a tyčku v ochranném pouzdru.

Cena stuhy na moderní gymnastiku se pohybuje průměrně v rozmezí 400-1200 Kč. Cena tyčky je 400-1000 Kč.

bottom of page